Toto nenápadné zariadenie vás určite poteší

Vodný kameň - škodca, ktorý nenápadne ničí vaše domáce spotrebiče. Ak proti jeho vyčíňaniu nezakročíte včas, môžete sa rozlúčiť nielen s funkčným spotrebičom, ale aj s jeho reklamáciou. Prečítajte si, ako môžete tomuto scenáru zabrániť.

Podľa dostupných informácií má drvivá väčšina slovenských domácností tvrdú vodu (až 82 % okresov). Táto informácia určite mnohé domácnosti nepoteší, keďže práve tvrdá voda obsahuje vysoký obsah vápnika a horčíka, ktoré sú “vinníkmi” usádzania vodného kameňa. Tieto minerály síce prospievajú vášmu telu, no rozhodne nie vašim spotrebičom. Vplyvom vodného kameňa sa ich životnosť výrazne znižuje a ich energetická náročnosť rastie. Nehovoriac o tom, že váš domov a zariadenie pôsobí zanedbane. Zatiaľ čo vy míňate vysoké sumy peňazí na čistiace prostriedky, vodný kameň vašu domácnosť pomaly devastuje.

Ako zistím, že mám doma tvrdú vodu?

Odhaliť tvrdú vodu nie je vôbec zložité. Zanecháva totiž za sebou povlak v rýchlovarnej kanvici alebo stopy vodného kameňa na vodovodných batériách či obkladačkách. Príznakom môže byť aj časté dopĺňanie soli v umývačke riadu alebo veľká spotreba pracieho prášku. Navyše, ak sa vám čistiace prostriedky míňajú jedna radosť, záškodník je odhalený.

 

Kedysi kyselina octová, dnes vodné filtre

V minulosti sa na jeho odstránenie využívali rôzne tradičné domáce čistiace prostriedky, ako kyselina octová, kyselina citrónová, jedlá sóda atď. Títo pomocníci, rovnako ako čistiace prostriedky, však neboli dlhodobým riešením. Jedným zo súčasných trendov je filtrácia vody prostredníctvom filtračnej kanvice. Jej kvalita je síce vyššia, no proces čistenia môže chvíľu trvať. Overeným a rýchlym riešením je vodný filter. Toto malé zariadenie bez väčšej námahy naskrutkujete medzi prívod vody a hadicu spotrebiča, prípadne ho napojíte na vodovod, a čistú vodu máte k dispozícii kedykoľvek chcete. Vodné filtre sú v súčastnosti obľúbeným riešením aj kvôli ich širokospektrálnej pôsobnosti.

 

Nižšie náklady na pranie

Vodný kameň zvyšuje energetickú spotrebu práčky a znižuje jej praciu schopnosť nedostatočným penením. Vaše prádlo je dôsledkom toho na dotyk nepríjemne tvrdé. V prípade, že si zaobstaráte vodný filter, vaše náklady na pranie sa odstránením problému s vodným kameňom čiastočne znížia a vaše oblečenie bude na dotyk príjemnejšie.

„Žiarivá” domácnosť

Ak nechcete dennodenne umývať vodné batérie, sprchu a iné zariadenia, vodný filter bude pre vašu domácnosť ozajstným prínosom. Odstraňuje totiž z vody vápenaté a horečnaté ióny, ktoré sú zodpovedné za nadmernú tvorbu vodného kameňa. Kúpeľňa však nie je jediným miestom, ktoré môže vďaka vodným filtrom „zažiariť”. Aj vaša kuchyňa môže pôsobiť dojmom “novosti” a uľahčiť vám jej údržbu.

 

Krajšie vlasy a hydratovaná pokožka v jednom

Tvrdá voda môže dať vašim vlasom poriadne zabrať. Vplyvom tvrdej vody sa tvorí menej peny a účinok umývania je tak slabší. Nielen, že spotrebujete dvakrát toľko šampónu ako pri mäkkej vode, ale vaše vlasy ostanú po vysušení bez lesku. Nehovoriac o vašej pokožke, ktorá trpí ešte viac. Tvrdá voda nespôsobuje iba jej vysušovanie, ale v niektorých prípadoch dokonca podráždenie. Zmäkčením vody teda dosiahnete dlhšiu životnosť vašich spotrebičov a vhodnú starostlivosť pre vaše telo zároveň.

 

Ak váš zaujímajú aj ďalšie užitočné rady, ako zamedziť tvorbe vodného kameňa, alebo by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach úspory v domácnosti, navštívte našu stránku Energetického poradenstva. Náš expert navštívi vašu domácnosť a zdarma odmerá tvrdosť vašej vody. Okrem toho vám odporučí najvhodnejšie riešenia a odpovie na všetky vaše otázky v oblasti efektívneho využívania energií. V priebehu 3 týždňov prejavilo o túto službu záujem takmer 1000 domácností na Slovensku. Pridajte sa k nim a vychutnajte si príjemný pocit z čistej a úspornej domácnosti.