Alarm, ktorý rozpozná oxid uhoľnatý, zachránil v Humennom ďalší život

Domácnosti, ktoré majú krb, kachle či kotol na tuhé palivo, často netušia, aké nebezpečenstvo im hrozí. Malá nehoda či neodborná inštalácia môžu spôsobiť, že u nich začne unikať nebezpečný oxid uhoľnatý. Tento plyn nie je vidieť, ani cítiť, môže však vážne poškodiť zdravie či dokonca zapríčiniť smrť. Sme veľmi radi, že v našich zákazníckych centrách pribúdajú prípady, kedy sa rodiny vďaka alarmu nešťastiu vyhli.

 

Nebyť alarmu, mama by tu už nebola

Pani Iveta bývala doma so svojou mamou. O domácnosť sa príkladne starali, mali novú piecku a ani nie dva roky starý komín. Málokto by predpokladal, že doma môže nastať nejaký problém. Ten odhalil až alarm, ktorý si pani nechala nainštalovať, hoci neverila, že ho niekedy využije. „Jedného dňa u nás začal unikať plyn. Nikdy by sme na to neboli prišli, keby zrazu nezačal hlasno pípať alarm. Mama mi okamžite volala, že niečo nie je v poriadku, a tak sme stihli komín opraviť. Bez alarmu by dýchala plyn dodnes a zrejme by tu už nebola,“ hovorí zákazníčka, ktorej opatrnosť zachránila mamu.

 

Únik oxidu uhoľnatého

 

Ďalšie skutočné príbehy

Rožňava: Babku neustále bolela hlava, príčinu odhalil až alarm

Domácnosť našej zákazníčky v Rožňave vyzerala na prvý pohľad bezproblémovo. O tom, že niečo nie je v poriadku, tušila len jej mama, ktorá trpela bolesťami hlavy. Po inštalácii alarmu, rodina zistila, že doma dýcha oxid uhoľnatý, ktorého hodnota dosiahla úroveň až 60-70 ppm. „Ako som varila v zime v kuchyni, stále pípal CO alarm,“ popísala situáciu zákazníčka. Vďaka alarmu sa im podarilo dostať nebezpečný plyn pod kontrolu a zbaviť sa bolesti, ktorú dokáže spôsobiť aj nižšia koncentrácia oxidu uhoľnatého.

 

Vnuci sa priotrávili oxidom uhoľnatým

O živote a zdraví často rozhodujú minúty či sekundy. Presvedčila sa o tom aj naša zákazníčka, ktorá sa síce pre alarm rozhodla, no jeho inštaláciu odložila na neskôr. Ešte v ten istý deň jej doma začal unikať nebezpečný oxid uhoľnatý, ktorým sa priotrávili jej vnuci. Za únikom v domácnosti stála neodborná inštalácia bojleru, na ktorú neskôr upozornil práve CO alarm. Nebyť inštalácie, otrava by rodine hrozila znova. „Keby sme mali alarm skôr, ušetrili by sme si otrasný zážitok. Našťastie sme sa vyhli aspoň ďalšiemu úniku.”

 

CO alarm aj v domácnostiach našich pracovníkov

Príslovie o tom, že obuvníkova dcéra chodí bosá, u nás neplatí. Alarm si nechala nainštalovať aj vedúca nášho zákazníckeho centra. Netušila, ako rýchlo sa jej zíde. „Mali sme zanesený komín na tuhé palivo a vôbec sme o tom nevedeli. Po príchode z práce moje deti aj mňa začala bolieť hlava. Bolesti by sme možno neprikladali až taký význam, keby CO alarm nezačal pípať. Okamžite sme odstavili kotol a nechali vyčistiť komín,” hovorí vedúca, ktorá sa o potrebe alarmu presvedčila na vlastnej koži.

 

Prečo je oxid uhoľnatý taký nebezpečný?

Jedovatosť oxidu uhoľnatého spočíva v tom, že sa na krvinky viaže 240-krát rýchlejšie ako kyslík, čo spôsobuje odkysličenie krvi. Následky pre ľudské telo závisia od koncentrácie a dĺžky vystavenia - môže zapríčiniť bolesť hlavy ale aj smrť. 

 

CO alarm vás upozorní v prípade, že v domácnosti dochádza k úniku tohto plynu. Zabráni tak škodám na vašom zdraví a majetku.