Rozhovor o rodinnom podnikaní a energetických službách

Zástanca voľného trhu. Odborník na dodávku energií. Priekopník v predaji doplnkových služieb energetických firiem. Konateľ druhého najväčšieho dodávateľa zemného plynu RWE Gas Slovensko a obchodný riaditeľ VSE, tretieho najväčšieho dodávateľa elektriny na Slovensku. Miroslav Kulla o produktoch a službách, ktoré môžu zaujať aj rodinné firmy.

Dnes ste odborníkom na energetiku s viac ako desaťročnými skúsenosťami...
Už toľko? Ale áno, je to tak, do VSE som nastúpil ešte v roku 2005. Vtedy sme sledovali prvé priame vplyvy zahraničných investícií do energetiky a začiatok liberalizácie na úrovni veľkoobchodu. Neskôr sme skloňovali ďalšie pojmy ako energetický balíček, alternatívni dodávatelia, nový trend doplnkových služieb... Som úprimne rád, že som týmto všetkým prešiel, či už ako absolvent ekonomických štúdií, alebo ako človek, ktorý chcel byť vždy obchodníkom.

Ak by ste neboli tým, čím ste, čo by ste robili?
Otvoril by som si vlastnú reštauráciu. A možno by som v nej aj varil svojej rodine a priateľom. A raz by som chcel viesť detský futbalový klub. Také normálne chlapské veci.

Môžete uviesť príklad spokojného zákazníka?
Dobrým príkladom je LUMEN Trebišov, špecializované zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb. Táto organizácia využíva práve LED produkty. V prvom kvartáli si už ušetrila kúpu 250 ks klasických žiaroviek, toľko by ich už zvyčajne museli vymeniť. Sumu, ktorú za celý tento rok na novom osvetlení ušetrí, odhadujú naši odborníci na tisíce eur.

Predstavte si, že máte svoju reštauráciu. Ktorý produkt VSE by ste využili?
V prvom rade by som si nechal poradiť v oblasti energetickej efektívnosti. Vo VSE máme dobrých špecialistov. Pravdepodobne by sa začali venovať osvetleniu a navrhli by nahradiť klasické žiarovky úspornými, ktoré šetria 90 % elektriny na svietenie. Od VSE by som si prenajal LED žiarovky alebo LED trubice.

Rodinná firma a energetické poradenstvo, ide to dokopy?
Mnohí si myslia, že energetické poradenstvo je len pre veľké podniky. Avšak usporiť vie aj malá firma. A ľudia majú vo vlastnom podniku väčšiu motiváciu k šetreniu. Naše LED produkty sú dobrým štartom, tomu vo VSE veríme.

Ako sú na tom malé podniky z hľadiska odberu elektriny?
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že rodinný podnik má nízku spotrebu elektriny, nie je tomu vždy tak. Výška spotreby závisí od toho, v akom odbore malý podnik pôsobí a na čo elektrinu využíva. Aj títo zákazníci môžu usporiť stovky až tisícky eur ročne.

Čo ponúkate rodinným firmám?
Spomínal som energetické poradenstvo a prenájom LED žiaroviek a trubíc. Ponuka je samozrejme väčšia. Máme výhodné ceny elektriny a plynu, ktoré vieme garantovať aj na tri roky dopredu. Reflektujeme vývoj na veľkoobchodnom trhu a súčasné klesajúce trendy. Aj preto sme stále voľbou číslo jeden pri zmene dodávateľa plynu.

Vsadili ste teda na nižšie náklady v podnikaní svojich zákazníkov. Na čo ešte?
Zákazníci oceňujú vysokú kvalitu služieb a rýchlosť vybavenia požiadaviek. Ponúkame osobného biznis poradcu. Zákazníci môžu využívať elektronické služby ako je webcentrum a kontrolovať svoju spotrebu energií, upravovať výšky záloh, prezerať e–faktúry. Poskytujeme informácie o pripojení nového odberného miesta či výberu správnej tarify. Je toho dosť, čo vieme ponúknuť.

Čo by ste odkázali rodinným firmám?
Firmy v rodinných rukách fungujú inak ako veľké podniky. Ich majitelia sa snažia sami rozhodovať o kúpe nových zariadení či energetických služieb. Nemôžete byť však odborníkom na všetko. Pomoc od skúsených ľudí zvonku môže podnikaniu len prospieť. My vo VSE sme špecialisti na energie a sme pripravení pripraviť ponuku šitú na mieru.Späť