Oslávte Deň Zeme znížením energetickej spotreby v domácnosti

A máme tu opäť 22. apríl - Deň Zeme! Tento sviatok nám pripomína, že naša Zem je náš domov, a preto by sme sa o ňu mali patrične starať. Žiť šetrne k životnému prostrediu nie je také ťažké, ako sa mnohým môže zdať. V nasledujúcom článku vám poskytneme niekoľko užitočných tipov, ako tento deň využiť na vytvorenie šetriacich návykov, ktoré znížia vašu energetickú spotrebu a ukážu vám, že úsporné bývanie nie je žiadna veda.

Kvapkajúci kohútik zbytočne prelieva vaše peniaze

„Pár kvapiek nás predsa finančne nezruinuje” - toto je najčastejší argument, ktorým si v domácnosti odôvodňujeme ignorovanie opravy kvapkajúceho kohútika. Viete však, že nedostatočne tesniaca vodovodná batéria je jedným z najčastejších hriechov energetickej efektívnosti? Ľudia tento problém zvyčajne prehliadajú, pretože ho považujú za príliš bezvýznamný.

Pravdou však ostáva, že ak kohútik vypustí jednu kvapku za dve sekundy, za 24 hodín takto "nakvapká" 10 litrov vody, čo je za rok viac ako 3,5 kubíka. Kvapkajúci kohútik tak môže vaše ročné účty za vodné a stočné zvýšiť o 7 až 10 €. A čo ak ich máte v domácnosti viac? Za dvanásť mesiacov tak miniete vodu v hodnote výdatnej večere pre dvoch v dobrej reštaurácii. Náprava je pritom veľmi jednoduchá - najčastejšou príčinou kvapkajúceho kohútika je vodným kameňom alebo inou príčinou poškodené tesnenie. Známe "o-krúžky" kúpite za pár centov a ich výmena netrvá dlhšie ako pár minút.

7 minútová sprcha vás vyjde o polovicu lacnejšie ako kúpeľ

Pustiť si horúcu vodu a relaxovať vo vani je príjemné. Dopriať si takýto oddych raz za čas vás finančne nezruinuje, no pravidelný kúpeľ namiesto sprchy vás už môže vyjsť draho. Začnime počítať. Objem napustenej vane je minimálne dvesto litrov. Prietok bežnej sprchy je zhruba 16 litrov za minútu. Znamená to, že počas sedemminútovej sprchy miniete až o polovicu menej vody ako pri bežnom kúpeli. A k tomu pripočítajte ešte vodu, ktorú miniete na záverečné umytie vane. Sprchou ušetríte približne 25 centov na jeden kúpeľ. Ak sa štvorčlenná rodina kúpe dvakrát týždenne, zmenou návykov môže ušetriť až 100 € za rok.

Ak pre vás znamená aj táto úspora málo, môžete si zakúpiť alebo prenajať šetriace sprchové hlavice. Ich vnútorná konštrukcia umožňuje znížiť prietok z priemerných 16 až pod 6 litrov za minútu. Jedna 10-minútová sprcha tak vyjde trikrát lacnejšie ako napustená vaňa.

LED žiarovky vás svojou úsporou prekvapia

Svietite ešte stále klasickými žiarovkami? Týmto spôsobom určite neušetríte. Ukážeme vám to na názornom príklade. Ak svietite 4 hodiny denne 60-wattovou žiarovkou, výška vášho účtu za elektrinu bude ročne 11 €. Pri úsporných LED žiarovkách so spotrebou 10 wattov však zaplatíte pri rovnakom svietení menej ako 2 € ročne.

Prečo ju teda nenahradiť a pritom ušetriť? Jednou výmenou ušetríte 9 €, no ak máte doma týchto žiaroviek viac, dosiahnete ročnú úsporu až 90 €, vo väčšom dome s tridsiatimi žiarovkami dokonca 270 €. Pravdou ostáva, že každá nová žiarovka niečo stojí, investície sa však nemusíte obávať. Ich cena je síce vyššia, no ich životnosť je oproti klasickým žiarovkám oveľa dlhšia. Ak nadmerne nesvietite, vydržia vám aj 17 rokov. LED žiarovky si môžete dokonca aj prenajať, a to doslova za pár centov mesačne. Ak chcete zistiť o úspore na osvetlení viac, poraďte sa so svojím innogy Expertom.

Biela strecha domácnosť neprehrieva

Napriek tomu, že táto informácie môže znieť trochu nedôveryhodne, pravdou je, že strecha natretá bielou farbou môže naozaj prispieť k nižším účtom za energie. V našej krajine sú biele strechy na domoch skôr výnimkou, ale v Severnej Amerike sa z tohto trendu stala priam módna vlna.

Biela farba totiž slnečné lúče nepohlcuje, ale odráža. Príbytok sa pod ňou preto priveľmi neprehrieva. Keďže horúce letné mesiace sa blížia, toto riešenie môže byť pre vás v najbližšom čase veľmi nápomocné. Rôzne štúdie spoza Atlantiku uvádzajú, že úspory energií v letných mesiacoch môžu byť vďaka vhodne zvolenej farbe strechy a individuálnych okolností od 10 až do neuveriteľných 40%.

Ako ste sa teda rozhodli? Zmeníte svoje návyky a pokúsite sa žiť ohľaduplne k životnému prostrediu? Nezabudnite, že efektívne využívanie energií je výhodné aj pre vás. Začnite preto bývať úsporne a našetrené peniaze môžete využiť napríklad na celodenný výlet do prírody.