Energeticky úsporné bývanie

Určite máte v rodine niekoho, kto je šampiónom vo vytrvalostnom sprchovaní, saunovaní priamo v obývačke, či celonočnom pozeraní televízie so zatvorenými očami. Tieto radosti však môžu byť energeticky náročné a poriadne odľahčiť rodinný rozpočet. Partička Slovákov však vyrobila príbytok, v ktorom sa účty za energie rovnajú nule.

Energie zadarmo

obrázok ecocapsule
Zdroj: ecocapsule.sk

Predstavte si, že by ste za energie nemuseli zaplatiť ani cent. Takto nejako rozmýšľali aj členovia posádky v spoločnosti Ecocapsule a prišli s obytnou kapsulou, v ktorej sa dá bývať off-grid, teda bez inžinierskych sietí. Znie to priam ideálne, no eko bývanie budúcnosti má aj zopár háčikov.

Ecocapsule je maličký mobilný domček, ktorý nepotrebuje pripojenie do žiadnej z inžinierskych sietí a napriek tomu sa v ňom dá bývať po celý rok. Na veľmi skromnej podlahovej ploche 8,2 m2 by mali nájsť dostatočný komfort dvaja obyvatelia. Vo futuristicky vyzerajúcej kapsule majú k dispozícii dvojposteľ, pracovný stolík, toaletu so sprchou a miniatúrny kuchynský kútik s drezom a varičom.

Bunka si sama dokáže vyrobiť teplú vodu, zabezpečiť vykurovanie cez podlahu. Energiu na to zbiera výhradne z prírody. Ecocapsule je vybavená veternou elektrárničkou s výkonom 750 W a solárnymi panelmi s výkonom 600 W. Ecocapsule dokonca zachytáva dažďovú vodu a aj rosu, ktoré filtruje a uchováva v nárdžiach na použitie v "domácnosti".

Tvorcovia deklarujú, že Ecocapsule teoreticky dokáže aj v úplnej tme a bezvetrí fungovať minimálne 4 dni, keďže energiu zo solárnych panelov a turbíny si priebežne ukladá do batérie s kapacitou 10 kWh.

 

 

 

Hudba budúcnosti

Kompenzáciou za totálnu voľnosť, priateľskosť k životnému prostrediu a za nulové účty za energie je, že obyvatelia Ecocapsule musia v mnohých oblastiach pristúpiť na kompromisy. Predsalen ide o domček s extrémne malou rozlohou a dvaja ľudia sa musia poriadne uskromniť. Ďalšia vec je, že Ecocapsule nie je vôbec lacná záležitosť. Prvých 50 kusov sa má predávať za necelých 80 tisíc eur bez dane.

Inovatívne riešenia prináša napríklad aj naša bezplatná služba innogy Energetické poradenstvo, vďaka ktorej môžete ušetriť na energiách v domácnosti až 200 eur ročne.

Zdroj:
ecocapsule.sk, innogy.sk