Za plyn zaplatíme menej. Pozrite sa komu a o koľko zlacnie

Domácnostiam sa už od pondelka 4. júla znížia ceny plynu. Regulátor začiatkom júna rozhodol o znížení v priemere o 4,87 percenta.

Ešte začiatkom júna Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znížil priemerné ceny pre zákazníkov štátneho Slovenského plynárenského priemyslu. Ceny majú klesnúť v priemere o 4,87 percenta. Štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znížil maximálne ceny len Slovenskému plynárenskému priemyslu. 

obrázok sporák

 

Rozdiel aj sto eur

Jeho zákazníci však nebudú jediní, kto bude platiť za ceny plynu menej. Menej za plyn budú platiť aj zákazníci dvoch najväčších súkromných dodávateľov. Takýto stav dokazujú najnovšie prepočty cien plynu od troch najväčších dodávateľov na Slovensku. 

Ak ste zákazníkom jedného z dvoch najväčších súkromných dodávateľov RWE a ČEZ, v porovnaní s SPP v niektorých prípadoch môžete ušetriť aj do sto eur ročne.

"Nastal ideálny čas pre týchto odberateľov poobzerať sa po ešte výhodnejších ponukách a ušetriť ešte viac," povedal v minulosti analytik webu www.energieprevas.sk.

Najväčšiu úsporu pocítia tí, ktorí plyn využívajú okrem varenia a ohrevu vody aj na kúrenie. V takomto prípade úspora na ich ročných faktúrach môže byť v desiatkach eur. Najmenej ušetria tí, ktorí na plyne len varia. V tomto prípade ide zväčša o menšie domácnosti. Ich úspora sa preto bude pohybovať len v rámci niekoľkých eur.

Úsporu na faktúrach by zákazníci mali pocítiť až po skončení ich vyúčtovacieho obdobia. Hovorca štátnych plynárov Ondrej Šebesta povedal, že mesačné preddavky sa pre odberateľov meniť automaticky nebudú.

obrázok grafika

 

Čo ďalej?

Cenové konanie regulačný úrad otvoril začiatkom mája. Vtedy skonštatoval, že dodávatelia podľa neho nedokázali reagovať na vývoj cien plynu na trhu a neponúkli domácnostiam nižšie ceny.

Keď sa konanie o nižších cenách začalo, ceny plynu na európskych trhoch patrili medzi historicky najnižšie. Postupne začali rásť. Koncom júna plyn na lipskej burze stál necelých 17 eur za megawatthodinu. Na porovnanie, v apríli stál pod 14 eurami. Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak vidí za rastom cien plynu na trhu stabilizáciu celého energetického trhu. 

"Dôležité je predovšetkým postupné zdražovanie ropy," hovorí Tomčiak.  Vysvetlil, že spotreba energií dlhodobo rastie a pre prepad cien ropy a uhlia v posledných dvoch rokoch ťažobné spoločnosti obmedzili výdavky na vyhľadávanie a rozvoj nových ťažobných polí. Odhadol, že ceny plynu budú na svetových trhoch ďalej rásť. Prípadné zvyšovanie cien pritom môže mať vplyv aj na domácnosti. 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zvyčajne začína cenové konanie na jeseň s tým, že nové ceny plynu sú platné od začiatku januára. Či konanie o nižších cenách plynu začne aj teraz, zatiaľ nevedno.  

Článok, fotografia a infografika sú uverejnené so súhlasom redakcie SME (originálny článok a zdroj).

Späť