Znížte svoje účty za vodu týmto jednoduchým riešením

Ako znížiť mesačné náklady na energie? Táto otázka trápi väčšinu domácností na Slovensku. Niektorí sa vzdávajú svetla, iní tepla. Sú aj takí, ktorí sa umývajú so stopkami v ruke, aby neminuli viac vody, ako je potrebné. Pritom už existujú riešenia, ako sa vo svojich každodenných aktivitách neobmedzovať a zároveň šetriť svoj rodinný rozpočet. Plytvanie vodou sa môže stať aj pre vás minulosťou. Máme riešenia.

V každej domácnosti sa nájde aspoň jeden „prelievač“ vody, ktorého musíte prenasledovať na každom kroku a sledovať jeho spotrebu. Môžete ich ustavične napomínať, ale sa môžete zamyslieť nad možnosťami, ktoré vyriešia tento problém za vás. Jedným z nich je nadstavec na vodovodný kohútik, ktorý rozprašuje vodu do jemnej hmly a zabezpečuje tak výrazne nižšiu spotrebu. Ďalším efektívnym riešením je úsporná sprchová hlavica. Veľa ľudí si myslí, že kvôli finančnej úspore musí pretrpieť v sprche trochu zimy a vypínať ju zakaždým, keď vodu nutne nepotrebujú. Pravdou však je, že v sprche mrznúť nemusíte. Súčasťou úspornej sprchovej hlavice je obmedzovač prietoku vody, ktorý zníži jej spotrebu až o 70%.

Voda bez obmedzovača prietoku má prietok 16 až 20 litrov/min, v závislosti od typu hlavice, pričom prietok šetriacej sprchy je iba 5,7 litrov/min.

Môžete si preto dopriať rovnako dlhú sprchu ako obvykle, no mesačne za ňu zaplatíte oveľa menej. Ponúka však aj iné benefity, akými sú napríklad ľahšie čistenie a desaťkrát odolnejší povrch. O potešenie zo sprchovania sa pritom vôbec neukrátite. Objem vody sa síce zníži, no zmiešava sa so vzduchom, vďaka čomu ostáva jej prúd rovnako príjemný.

V prípade, že používate klasickú sprchovaciu hlavicu bez obmedzovača prietoku a každý deň strávite v sprche 5 minút, minie denne 80 litrov vody. Ak by ste sa však rozhodli pre úspornú sprchovú hlavicu, miniete za rovnakých podmienok iba 29 litrov vody. To znamená úsporu viac ako 60%.

Jednou sprchou svoj účet za vodu neznížite, no na konci roka môžu byť vaše výdavky nižšie o desiatky eur. Ak využívate elektrický ohrev vody, vďaka nižšiemu objemu ohrievanej vody môže vaša úspora prekročiť hranicu 100 eur. Predstavte si, kde všade by ste mohli túto ušetrenú sumu využiť...

Voda je najdôležitejší prírodný zdroj, ktorým by sa plytvať rozhodne nemalo. Znížením jej spotreby chránite nielen svoj rozpočet, ale aj životné prostredie. Ekologický spôsob života je dnes “in” a energetické spoločnosti investujú vysoké sumy peňazí do rozšírenia prírodných zdrojov. Uvedomujú si totiž alarmujúcu situáciu a vyzývajú aj ostatných, aby žili heslom „na každej kvapke záleží“. S úspornou sprchovou hlavicou šetríte prírodu a zároveň desiatky eur ročne. A to celkom príjemné spojenie, nie?

Chcem ušetriť pri každom sprchovaní