Aktuálny vývoj cien komodít na svetových burzách

Prinášame vám aktuálny prehľad vývoja cien komodít na svetových burzách.

Vývoj na trhu s elektrinou

Letné horúčavy boli hlavným faktorom, ktoré tlačili počas leta ceny elektriny nahor. Rástol dopyt po elektrine pre klimatizačné jednotky. Koncom júla sa k dopytu po spotrebe klimatizácií pridalo riziko odstavenia niektorých francúzskych jadrových blokov. Kvôli nízkemu objemu zrážok v letných mesiacoch výrazne klesla hladina francúzskych riek. Menej vody v riekach sa rýchlejšie zohrievalo. Teplota riečnych vôd sa približovala ku kritickej hranici, nad ktorou ju už nebolo možné používať na chladenie jadrových blokov. Kvôli ochrane riečnej fauny a flóry totiž nie je možné do riek vypúšťať vodu zohriatu na viac ako 28 °C. Francúzsky EDF kvôli tomu znižoval výkon svojich jadrových reaktorov. Chýbajúca elektrina bola vyrábaná hlavne v uhoľných a sčasti aj v paroplynových zdrojoch, ktoré sú podstatne drahšie. Zvýšený dopyt po uhlí, plyne a emisných kvótach tlačil ich ceny nahor a s nimi rástla aj cena elektriny.

V auguste horúčavy ustúpili. Napriek redukovanému prídelu v aukciách EEX otočili emisné kvóty k poklesu. Nadol ich tlačilo riziko tvrdého brexitu a obavy z príchodu recesie. S nimi klesala aj cena elektriny.

Počas jesene ceny elektriny opäť prudko poskočili nahor. Dôvodom ich rastu sú problémy so zvarmi na parogenerátoroch viacerých francúzskych jadrových reaktoroch. EDF uviedol, že bol upozornený firmou Framatome (pôvodne Areva), ktorá vyrába komponenty jadrových reaktorov, na dodatočne zistené odchýlky počas výrobných operácií, ktoré sa týkajú tepelného spracovania niektorých zvarov parogenerátorov. Malo sa to týkať 20 reaktorov. Deň na to sa rast cien zmiernil. EDF a Framatome sa snažili upokojiť situáciu vyhlásením, že inšpekcia parogenerátorov určite preukáže, že sú bezpečné. Francúzsky úrad jadrového dozoru ASN oznámil, že táto chyba sa určite vyskytuje na 5 parogenerátoroch. EDF neskôr upresnil, že sa to týka 6 jadrových blokov. Zároveň uviedol, že nie je potrebná ich odstávka. Trh sa upokojil a cena mierne klesla.

Koncom októbra prezident ASN Bernard Doroszczuk vyhlásil pre francúzsky denník Les Echos, že nebude potrebné odstaviť žiadny z francúzskych reaktorov. Problémové zvary parogenerátorov, kvôli ktorým v septembri prudko rástli ceny elektriny, budú detailne preverené počas plánovaných odstávok budúce leto. EDF oznámil, že tieto previerky by nemali spôsobiť predĺženie plánovaných odstávok.

Zdroj: eex.de

Vývoj na trhu so zemným plynom

Časť dodávok plynu je stále oceňovaná tzv. olejovým vzorcom, ktorý priamo závisí od cien ropy, preto je medzi cenami plynu a cenami ropy vysoká korelácia. Okrem ropy však plyn tlačili nahor aj júlové horúčavy, kvôli ktorým musel byť redukovaný výkon v niekoľkých jadrových blokoch a chýbajúca elektrina bola popri uhoľných vyrábaná aj v plynových zdrojoch. Hodnota indexu NCG CAL20 preto stúpla až o 2 EUR/MWh.

Ďalším významným faktorom cien plynu je stav naplnenia podzemných zásobníkov. Európske zásobníky sú už plné na 95 %. To tlmí rast cien plynu. Koncom septembra prúdilo do Európy množstvo plynu, ten už je náročné niekam umiestniť, a to bude tlačiť nadol najskôr spotové ceny, ale následne aj forwardové ceny plynu. Existuje však riziko, či sa Ukrajina a Rusko včas dohodnú na tranzite plynu na budúci rok. Rusi dúfali, že už čoskoro znížia svoju závislosť na ukrajinskom tranzite, no čím ďalej, tým je jasnejšie, že sa im to tak skoro nepodarí.

Riziko, že v budúcom roku poklesne export ruského plynu do Európy tlmí pokles forwardových cien plynu. Počas leta tiež pokleslo množstvo LNG tankerov mieriacich do európskych splyňovacích terminálov. Cena plynu počas leta klesla až pod úroveň, pod ktorou už nie je výhodné dovážať LNG plyn do Európy. Jesenné ceny plynu sú však vyššie, a tak je pravdepodobné, že prítok LNG sa postupne obnoví. Gazpromu sa začiatkom novembra podarilo získať povolenie od Dánska, ktoré mu umožňuje klásť plynovodné potrubie v dánskych teritoriálnych vodách. Ide o druhú vetvu plynovodu Nord Stream 2, ktorá bude mať kapacitu 55 bcm plynu ročne a ktorú Gazprom plánuje uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka. Po tom, ako rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa konali 28. októbra 2019 v Bruseli, nepriniesli žiadny výsledok, je to pozitívna správa, ktorá upokojila západoeurópske trhy s plynom.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj na trhu s ropou

Ropa citlivo reaguje na kondíciu ekonomiky. Ekonomické spomaľovanie akcelerované americko-čínskou obchodnou vojnou tlačí jej ceny nadol, no zmienka o tom, že sa USA a Čína blížia k dohode, dodá zakaždým cenám ropy podporu. Rovnako dostáva ropa podporu vďaka americkým sankciám na export iránskej ropy. To je zároveň dôvod rastu napätia v Perzskom zálive. Ďalším rastovým faktorom sú ťažobné reštrikcie OPEC a pridružených krajín spoločne označovaných ako OPEC+. Počas letných mesiacov nahrávali vzrastu cien aj incidenty v úžine Hormúz, cez ktorú smeruje z Perzského zálivu do sveta približne 30 % ropy a ropných produktov prepravovaných po mori. Začiatkom leta sa tam odohralo viacero útokov na ropné tankery. USA tam zvyšovali svoju vojenskú prítomnosť a vyzývali k vytvoreniu svetovej aliancie na zaistenie bezpečnej prepravy. V druhej polovici júla sa objavili správy, že iránski vodcovia sú ochotní sadnúť si s USA za rokovací stôl a Američania dokonca vyslali svojho vyjednávača do Teheránu. Cena ropy sa následne prepadla takmer o 6 dolárov. Avšak po tom, ako Američania zostrelili iránsky dron a Irán zajal britský tanker, cena ropy opäť rástla. V polovici septembra ropa vystrelila nahor o 8 dolárov. Dôvodom boli útoky dronov na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Prihlásili sa k nim Húsíovia, jemenskí rebeli podporovaní Iránom. Saudskoarabský minister energetiky Abdal Azíz bin Salmán uviedol, že útoky na zariadenia spoločnosti Saudi Aramco spôsobili pokles produkcie o 5,7 milióna barelov ropy denne, čo je zhruba polovica dennej ťažby Saudskej Arábie a  5 % globálnych dodávok ropy. Drony zasiahli ropný komplex Abqaiq, v ktorom sa ropa zbavuje síry. Tento komplex spracuje 7 mil. barelov ropy denne. Po prudkom raste ropa mierne skorigovala. Dôvodom bolo Trumpovo vyhlásenie o uvoľnení časti amerických ropných zásob na stabilizáciu dodávok ropy po útoku dronov. Saudská Arábia čoskoro oficiálne vyhlásila, že svoje dodávky obnoví. To bola optimistická správa. Ropa po tom klesla o viac ako 2 doláre.

Zdroj: www.ice.com

Vývoj na trhu s uhlím

Ceny uhlia tlačil cez leto nahor dopyt po jeho spaľovaní v uhoľných zdrojoch elektriny, ktoré nahrádzali výpadok výkonu vo francúzskych jadrových blokoch. Ceny uhlia tiež rástli s rastúcimi nákladmi na jeho prepravu. Nadol ich však tlačia vysoké zásoby v termináloch ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antverpy). Uhlie, ako palivo pre výrobu elektriny, tiež začína čoraz častejšie nahrádzať plyn. Významným faktorom v cenách uhlia sú náklady na jeho prepravu. Tie sú vyjadrené indexom BDI (Baltic Dry Index), ktorý od 13. júna, kedy bol na úrovni 1062 bodov, narástol na viac ako 2500 bodov. Tento prudký nárast je spôsobený poklesom disponibility lodnej prepravy v atlantickej aj pacifickej oblasti. Problémom sú na jednej strane opatrenia na zníženie emisií v lodnej doprave, ktoré vstúpia do platnosti od 1. januára budúceho roku, a na druhej strane vysoký dopyt po preprave kukurice a železnej rudy. Náklady na prepravu týchto surovín sú totiž súčasťou rovnakého indexu ako náklady na prepravu uhlia. Okrem cien uhlia však rástli aj ceny emisných kvót a zároveň oslabovalo euro, ktoré ešte viac zdražovalo uhlie pre európskych spotrebiteľov. Z uvedených faktorov vyplýva, že od konca leta je výhodnejšie vyrábať elektrinu pre budúci rok z plynu ako z uhlia, a to dokonca v základnom pásme. Plyn teda začína vytláčať z trhu menej účinné uhoľné zdroje. To limituje dopyt po uhlí a tlačí jeho cenu nadol.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj na trhu s emisiami

Počas leta, kým sa britským ministerským predsedom nestal Boris Johnson, sa emisné kvóty na chvíľu vymanili spod vplyvu brexitu a ich ceny sa viac riadili dopytom a ponukou. Júlové horúčavy cenu Dec19 vyhnali na jej historické maximá, keď 24. júla dosiahla 29,95 eur za tonu a skončila len 5 centov pod magickou 30-eurovou úrovňou. Odstávky jadrových blokov spôsobili vyššiu aktiváciu uhoľných zdrojov, ktoré okrem zvýšeného dopytu po uhlí nakupovali aj emisné kvóty. S ústupom horúčav koncom leta však začala cena emisných kvót klesať. Analytici však očakávali, že novú podporu emisné kvóty dostanú vďaka poklesu ich ponuky na trhu. V auguste totiž býva redukovaný objem emisných kvót ponúkaných v pravidelných aukciách EEX na polovicu oproti minulým mesiacom. Dôvodom je snaha EEX vyhnúť sa rušeniu aukcií kvôli nízkym cenovým ponukám a poklesu záujmu počas dovolenkovej sezóny. Na prelome leta a jesene sa však objavilo viacero indikátorov a komentárov signalizujúcich príchod ekonomického spomaľovania. Keď sa k tomu pridalo aj riziko tvrdého brexitu, ceny emisných kvót Dec19 otočili k prudšiemu poklesu a dostali sa až pod 25 eur za tonu. V priebehu jesene rástli s elektrinou, uhlím a plynom kvôli už spomínaným francúzskym problémom.

Zdroj: pxe.cz