Aktuálny vývoj cien komodít na svetových burzách

Prinášame vám aktuálny prehľad vývoja cien komodít na svetových burzách, ktoré sú od začiatku roka otrasené novým koronavírusom.

Vývoj na trhu s elektrinou

Klesajúci trend na palivách – plyne a uhlí – sa premietal aj do obchodovania s elektrinou. Baseload dodávky na tento rok 2020 na PXE sa v posledný deň obchodovania 27. decembra dostal k ročnému cenovému minimu. Historicky najlacnejší bol produkt Cal-20 na začiatku roka 2017, kedy sa pohyboval pod hladinou 30 EUR / MWh. Nadväzujúci Y + 1 produkt Cal-21 si v novom roku udržuje približne dvojeurový cenový odstup od ďalších ročných produktov. Vzdialenejšie kontrakty (rok 2022 a 2023) odrážajú neistotu spojenú s nemeckou energetickou stratégiou Energiewende. Atraktívnejším spotovým cenám tento rok nahrávali nielen rastúce dodávky z fotovoltických a veterných elektrární. Dôležitú úlohu zohrali aj vodné elektrárne, ktoré sa najmä vo Francúzsku a na severe Európy, vďaka lepším zásobám vody, viac podieľali na produkcii elektriny.
Počas tejto zimy rastie korelácia medzi cenami elektriny a plynu, čo znamená, že cena plynu významnejšie vplýva na vývoj ceny elektriny. Plyn naďalej vysoko koreluje s pohybmi cien ropy. To naznačuje, že udalosti, ako zabitie iránskeho generála, koronavírus či zámery OPEC+, môžu mať v budúcnosti oveľa väčší vplyv na ceny elektriny

Zdroj: eex.de

Vývoj na trhu so zemným plynom

Prudký nárast exportných kapacít LNG sa od konca roka 2018 premieta do množstva dostupnej a flexibilnej ponuky na globálnom trhu. Geografická blízkosť čerstvo otvorených LNG projektov na atlantickom pobreží USA predurčuje americký plyn pre európskych spotrebiteľov. O svoj podiel na trhu však nechcú prísť ani tradiční potrubní dodávatelia plynu do Európy – Rusko a Nórsko. Rastúca ponuka stláča ceny plynu v Európe a zvýhodňuje nákup na spote oproti forwardu. Fundamenty pre vzdialenejšie obdobie ovplyvní nemecká energetická politika, ktorá predpokladá rastúci podiel plynu v energetickom mixe krajiny.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj na trhu s ropou

Začiatkom roka cena ropy rástla vplyvom zabitia iránskeho generála Kásema Solejmáního Američanmi. Po odvetnom iránskom útoku na americké základne v Iraku cena ešte prudko poskočila na svoje 9-mesačné maximá. Ako sa neskôr ukázalo, americké ropné zásoby boli vyššie než sa očakávalo. Na túto skutočnosť zareagovali trhy ešte v ten deň a cena ropy sa prudko prepadla, v následnom poklese pokračovala až do začiatku februára.

Nový koronavírus, ktorý sa začal šíriť Čínou od decembra minulého roku, ešte viac tlačil cenu ropy dole. Odborníci sa dohadujú ohľadom dĺžky trvania epidémie a tiež jej celkového vplyvu na globálny ekonomický vývoj. Ceny ropy to stlačilo na jednoročné minimum. Obmedzenia v pohybe ľudí aj tovarov významne znížili čínsky dopyt po rope. Celosvetová spotreba ropy by podľa odhadov mohla klesnúť až o 700 – 800 tisíc barelov denne. Aktuálne sa táto spotreba pohybuje okolo 100 mil. barelov denne.

Ako krátkodobé protiopatrenia OPEC+ navrhuje ďalšie obmedzenia produkcie, a to vo výške 600 tis. barelov denne. Otázkou zostáva, na akú dlhú dobu a či vôbec signatári budú ochotní akceptovať ďalšie zníženie ťažby.
V tejto chvíli sa očakáva stanovisko Ruska, ktoré je neformálnym lídrom desiatky krajín mimo kartelu OPEC v zoskupení OPEC+. Flexibilita ťažby na ruských ropných ložiskách je najmä v zimných mesiacoch výrazne obmedzená geologicko-geografickými špecifikami ťažby uhľovodíkov v Rusku. Navyše ruský štátny rozpočet je dimenzovaný na výšku cien ropy Brent okolo 60 USD za barel, je omnoho menej ohrozený súčasným cenovým vývojom než saudskoarabský rozpočet. Ten počíta s cenou Brent 80 USD za barel a vyššie. Práve Saudská Arábia patrí medzi kľúčových hráčov v oblasti výraznejších ťažobných kvót OPEC+. Saudská Arábia uprostred koronavírusovej nákazy rozohrala tvrdú vojnu o cenu ropy. Kvôli veľkým zľavám, ktoré ponúkla svojim obchodným partnerom a avizovanému zvýšeniu ťažby, cena čierneho zlata vo svete padá o viac ako 30 percent. Je to najväčší šok od vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

Zdroj: reuters.com

Vývoj na trhu s uhlím

Uhlie je dlhodobo na ústupe z hľadiska využitia fosílnych palív v európskom energetickom mixe, a to z dôvodu politického obratu smerom k obnoviteľným zdrojom a nadväzujúcim opatreniam typu spoplatnenia vypúšťania určitých druhov znečisťujúcich látok. Práve drahá emisná povolenka v kombinácii s rekordne lacným plynom zrazili výnosnosť uhoľných elektrární na úkor plynových zdrojov. Silnejším cenám uhlia nesvedčilo v tohtoročnej vykurovacej sezóne ani počasie. Nadpriemerné teploty obmedzovali spotrebu palív a elektriny všeobecne, zároveň daždivejšie a veternejšie počasie v jednotlivých regiónoch Európy navýšilo podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Rastúci podiel alternatívnych zdrojov v energetickom mixe európskych krajín dlhodobo znižuje koreláciu medzi cenami uhlia a elektriny.

Zdroj: reuters.com

Vývoj na trhu s emisiami

Pre trh s emisiami v Európe bola kľúčová nedávno zverejnená informácia o začiatku britských aukcií, ktoré boli vlani z dôvodu Brexitu pozastavené. Prvá tohtoročná aukcia začne koncom marca, do konca kalendárneho roka by sa do predaja malo dostať 123 mil. emisných kvót, čo zahŕňa objem ako pre rok 2019, tak aj pre tento rok. Aukcie sa budú konať raz za dva týždne a ponúknu zakaždým 5,7 mil. EUA, o 0,4 mil. EUA viac ako v hojných a v minulosti kritizovaných poľských aukciách (Poľsko masívnym odpredajom svojich kvót podkopáva stratégiu Európskej komisie na udržanie hodnoty EUA na vyšších pozíciách). Predaj britských certifikátov síce veľmi výrazne navýši ponuku v primárnych aukciách, avšak trh s týmto krokom počítal. Navyše finálne množstvo „britských“ kvót na trhu s emisnými povolenkami môže byť ešte v druhej polovici roka znížené mechanizmom pre stabilitu trhu. Nadpriemerné vonkajšie teploty počas tohtoročnej zimy a teraz aj negatívny vplyv koronavírusu na obchodovanie na energetických trhoch rovnako patria medzi dôvody aktuálneho cenového poklesu emisnej povolenky EUA.

Zdroj: reuters.com

Čo môžeme očakávať

Na trhoch vládne neistota. Čaká nás zrejme viac týždňov takýchto turbulentných pohybov. Teplá zima a prichádzajúca jar budú naďalej tlmiť dopyt po energiách. Prebytok plynu a uhlia nedovolí cenám elektriny rásť. Z dôvodu narastajúceho celosvetového ohrozenia obyvateľstva koronavírusom dochádza k utlmeniu až odstávke výroby v strategických podnikoch. To má za následok pokles spotreby a s tým spojený väčší prebytok elektriny na trhu. Tým sa drží cena elektriny na krátkodobých trhoch na nižšej úrovni.


V dôsledku suchšej zimy môže dôjsť k zníženiu prietoku vodných tokov, čo môže mať dopad na pokles výroby elektriny z vody. Ak prídu horúce a bezveterné dni, aktivované budú aj drahšie uhoľné zdroje a spotové ceny môžu v špičke atakovať svoje tohoročné rekordy. To môže dvíhať nahor aj forwardové ceny elektriny rovnako, ako tomu bolo v lete 2017.


Kým sa tak stane, očakávame ešte mierny pokles cien plynu, elektriny aj uhlia. Emisné kvóty sa budú skôr pohybovať do strany.

Dávame do pozornosti: