Vývoj cien vybraných komodít na svetových burzách

Prinášame vám aktuálny prehľad vývoja cien komodít na svetových burzách.

Vývoj cien elektriny

Ceny dlhodobých kontraktov v súčasnosti stále dokážu odolávať rastovému tlaku zo strany ropy aj emisných kvót. Dodávky z nemeckých veterných parkov sa v niektorých hodinách v novembri priblížili 40 GWh/h, pričom dlhodobý priemer v tomto období nedosahuje ani 20 GWh/h. K tomu nadpriemerné teploty v Európe začiatkom novembra ďalej nahrávali poklesu na krátkodobých trhoch s elektrinou. Prepad akciových trhov, hlavne akcií technologických spoločností na začiatku októbra, ovplyvnil aj vývoj na komoditných trhoch. Spolu s ostatnými komoditami mierne klesala aj slovenská elektrina. Ceny elektriny tlačilo navyše nadol aj obnovenie vysokých objemov v aukciách emisných kvót. V súčasnosti je však cena elektriny na burze PXE už približne mesiac a pol pomerne stabilizovaná a jej medzidenný pokles a nárast nie je nijako signifikantný.

Zdroj: eex.de

Vývoj cien zemného plynu

Ceny plynu sledovali ropu a s pomerne teplým počasím, nízkymi spotovými cenami a tiež pre vysoký podiel obnoviteľných zdrojov energií, hlavne vetra v Nemecku, klesali. Plynové zásobníky v Európe sa začali čerpať z nižších úrovní naplnenia ako to bolo v minulom roku. V tomto roku sa ich naplnenie lámalo pri hodnotách 95 %, pričom v minulom roku to bolo takmer 98 % naplnenia. Dominantný vplyv na cenu majú teda v tejto chvíli obavy ohľadom budúceho dopytu; pre prvý kvartál roka 2021 sa očakáva zvýšená ponuka LNG na globálnych trhoch, pričom súčasný vývoj dopytu v Ázii naznačuje, že tamojšie trhy nebudú schopné vstrebať tieto prírastky v plnej výške a časť dodávok LNG teda zamieri do Európy, kde ďalej zvýši previs ponuky nad dopytom, čo bude mierne stláčať ceny komodity smerom dole.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj cien ropy

Ceny ropy sa v súčasnosti veľmi nemenia a klesli len mierne. Hurikán v Mexickom zálive, ktorý ovplyvňoval ceny ropy začiatkom jesene bol jedným zo spúšťačov mierne klesajúceho jesenného trendu. Ceny čierneho zlata podporujú nádeje, že čoskoro bude k dispozícii účinná vakcína proti novému koronavírusu. To by malo pozitívny vplyv na zotavovanie ekonomiky rovnako ako na vývoj dopytu po rope. Experti však tlmia optimizmus a varujú, že ešte nejaký čas potrvá, kým prebehne plošné očkovanie. No zároveň, druhá vlna pandémie oslabuje dopyt po rope. Nárast počtu infikovaných a obavy z uzatvárania ekonomík a reálne z lockdownu sa budú striedať s nádejami, že sa spustí očkovanie. Aj prognóza vývoja dopytu po rope v roku 2021 už bola revidovaná z uvedených dôvodov smerom nadol.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien uhlia

Ceny dlhodobých kontraktov na dodávku uhlia sa v novembri zvýšili na viac ako 63 dolárov za metrickú tonu, čo je najvyššia úroveň od 3. apríla. Na konci októbra spoločnosť Glencore Plc, najväčší prepravca uhlia na svete, tento rok po tretíkrát znížila svoj ťažobný cieľ po tom, čo čelila štrajku v kľúčovej bani v Kolumbii. Očakáva sa tiež, že Indonézia čoskoro zavedie 10 % daň z pridanej hodnoty na uhlie a podľa Indonézskeho združenia pre ťažbu uhlia ostane vývoz uhlia v roku 2021 pravdepodobne pod úrovňou pred pandémiou. Medzitým Peking uložil zákaz dovozu z Austrálie, keďže krajina vyčerpala svoje kvóty. Očakáva sa však, že trh s uhlím zostane pod tlakom uprostred rastúcej ťažby zemného plynu a zvyšujúceho sa podielu výroby obnoviteľnej energie, keď sa viac krajín snaží prejsť na energiu šetrnejšiu k životnému prostrediu – napríklad japonský premiér Suga Yoshihide prisľúbil zníženie čistých emisií skleníkových plynov na nulu do roku 2050 a Čína prisľúbila nulové emisie do roku 2060.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien emisných povoleniek

Kľúčový vplyv na ceny energetického komoditného mixu na začiatku októbra malo zvýšenie podielu emisných povoleniek (EUA) v aukciách na burze EEX po letnom znižovaní týchto množstiev. Býva to každoročným štandardom počas dovolenkovej sezóny. Cena povolenky pre kontrakt Dec20 v uvedenom období krátkodobo presiahla až 30-eurovú cenovú úroveň. Takýto decembrový kontrakt bol takto drahý naposledy pred 14 rokmi. Tento rast však vykazoval známky špekulatívnej bubliny. Je známe, že cena európskych emisných kvót je pod silným vplyvom špekulatívnych stratégií investorov z celého sveta. Po tom, ako pandémia ochorenia Covid-19 zasiahla európske krajiny, väčšina špekulantov pozatvárala svoje pozície. Dôvodom na zvýšenú cenu boli tiež nové rokovania o navyšovaní klimatických cieľov. Z pôvodne navrhovaného 55 % zníženia podielu oxidu uhličitého z roku 1990 voči roku 2030 sa začalo na úrovni EÚ zvažovať navýšenie až na 60 %.

Zdroj: reuters.com