Vývoj cien vybraných komodít

Ako ovplyvní predpoveď počasia cenu elektriny? Bude dopyt po rope rásť a ako sú na tom plynové zásobníky po zime?

Vývoj cien elektriny

Nadnesene sa dá povedať, že aj predpovede počasia ovplyvňujú ceny elektriny na spotových (denných) trhoch. Vďaka spojeniu trhov je likvidita spotových trhov s elektrinou v Európe na veľmi dobrej úrovni. Narastá teda objem elektriny, ktorú uhoľné a paroplynové elektrárne predávajú na spotových trhoch a na spote sú potom nútené nakupovať aj zodpovedajúce množstvo emisných kvót. Tá istá cena emisných kvót však priamo vstupuje aj do cien mesačných, kvartálnych a aj ročných produktov elektriny. Spotové ceny emisných kvót majú teda priamy vplyv aj na mesačné, kvartálne a ročné produkty elektriny. Nepresnosť predpovede počasia na najbližšie dni tak spôsobuje vysokú volatilitu cien vzdialených forwardových produktov.

Zdroj: eex.de

Vývoj cien plynu

Rast cien emisných kvót počas minulého roka predražoval produkciu elektriny v čím ďalej, tým väčšom počte uhoľných zdrojov. Paroplynové zdroje sa tak stávali marginálnymi zdrojmi v európskych sústavách a ceny plynu začali priamo ovplyvňovať ceny elektriny. Prebytok plynu bol však hlavne počas minulého leta dostatočne veľký na to, aby absorboval aj zvýšený dopyt paroplynových zdrojov po plyne. Vysoká výroba elektriny z obnoviteľných zdrojoch tiež tlmila rastúci dopyt po plyne. Silné mrazy počas tejto zimy zvýšili dopyt po plyne a zároveň prudký rast dopytu po skvapalnenom LNG plyne vyhnal jeho ceny na historické rekordy. Chladná zima vyprázdnila európske zásobníky plynu a spoločne s poklesom jeho ruských dodávok do Európy spôsobuje momentálne jeho nedostatok na európskom trhu.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj cien ropy

Na začiatku marca sme boli svedkami ďalšieho posilnenia cien ropy. Nárast bol ovplyvnený rozhodnutím skupiny OPEC+ o ponechaní ťažobných podmienok pre nasledujúci mesiac. Na konci týždňa sa ropa obchodovala na predpandemických cenách okolo 70 dolárov za barel. „Očakávame, že celkový dopyt po rope dosiahne 96,3 milióna barelov denne, väčšina dopytu sa ale objaví až v druhom polroku," píše sa v správe OPEC, z ktorej cituje agentúra Reuters. „Rast dopytu v tomto roku nebude schopný kompenzovať citeľný výpadok z roku 2020, pretože sa očakáva, že mobilita zostane obmedzená po celý rok 2021."

Najnovšiu predpoveď by mohli podporiť názory medzi členmi kartelu OPEC a jeho spojencami, čo je skupina označovaná OPEC+, ohľadne toho, ako rýchlo postupovať s odbúravaním terajších ťažobných škrtov. Producenti ich zaviedli vlani, a to v rekordnom objeme, práve v snahe slabšou ponukou podporiť cenu suroviny. Začiatkom marca sa skupina OPEC+ rozhodla, že doterajšie obmedzenie bude uplatňovať aj v apríli.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien uhlia

Fosílne palivá čelia rôznym výzvam a tou najväčšou sú, samozrejme, globálne klimatické ciele. Je pravdepodobné, že dopyt po uhlí sa nevráti na predkrízové úrovne, pričom jeho podiel na energetickom mixe by mal do roku 2040 klesnúť po prvýkrát od priemyselnej revolúcie pod 20 %. Veľkým jazýčkom na váhach je čínsky trh – podľa analytikov so sebou nesie množstvo prekážok, ako jazyková bariéra či nevyspytateľná byrokracia. Po tom, čo export uhlia z Austrálie do Číny klesol v decembri na nulu, v januári vyviezla Južná Afrika do Číny prvýkrát za posledných päť rokov uhlie určené pre tepelné elektrárne. A exportéri veria, že dodávky budú počas roka pokračovať v raste.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien emisných povoleniek

Prichádzajúca jar bude znižovať dopyt po energetických komoditách a môže tlačiť ich ceny nadol. Na druhej strane, do konca apríla sú podniky a elektrárne povinné odovzdať zodpovedajúce množstvo emisných kvót za rok 2020. Je možné, že ich v tom čase budú nakupovať na trhu. Dopyt po emisných kvótach tak môže tlačiť ich cenu a aj cenu elektriny nahor. Ak sa to časovo zhodne so zverejnením nových parametrov systému EU ETS, ceny emisných kvót môžu atakovať nové rekordy.

Zdroj: reuters.com