Vývoj cien vybraných komodít

Ako ovplyvní predpoveď počasia cenu elektriny? Bude dopyt po rope rásť a ako sú na tom plynové zásobníky po zime?

Vývoj cien elektriny

Ceny elektriny od začiatku roka kontinuálne rástli kvôli vysokému dopytu. Na krátkodobom trhu môžu za rast cien elektriny podpriemerné teploty a trvalé odstavenie významného množstva uhoľných zdrojov v Nemecku, ktorých výroba chýbala pri exporte do susedných krajín. Nedostatok elektriny malo za následok problémy s vykrytím spotreby a ceny končili vysoko v celej Európe.

Na dlhodobom trhu, (roky 2022 a 2023) je potrebné hľadať príčinu rastu cien v stúpajúcej cene emisných povoleniek. Ich rast odštartovalo prijatie cieľa v Európskej únii znížiť emisie v roku 2030 na 55 % hodnoty z roku 1990. Povolenka si od januára pripísala takmer 25 € a zásadne tak ovplyvnila ceny elektriny na dodávku v budúcom období.

Na európskej EEX burze sa v polovici mája obchodoval produkt baseload s dodávkou v roku 2022 nad úrovňou 71 €/MWh, čo je doposiaľ najvyššia cena v histórii. V poslednom období sa na trhu vyskytla veľmi vysoká volatilita. Medzidenné kolísanie cien dlhodobých produktov v rozmedzí 2 až 5 €/MWh bolo bežnou realitou. Vysoké trhové ceny predstavujú riziko, že sa to od budúceho roka premietne do koncových cien, ktoré platia pre domácnosti aj firmy.

Zdroj: eex.de

Vývoj cien plynu

Obchodovanie s plynom v Európe dosiahlo od začiatku roka historické maximá. Jedným z hlavných faktorov je prudký rast cien emisných povoleniek. To ovplyvnilo aj ceny plynu, pretože pri takto vysokých cenách povoleniek už prestáva byť rentabilná aj výroba elektriny v hnedouhoľných zdrojoch. Tie by mohol nahradiť paroplyn, ktorého dopyt tlačí nahor ceny plynu.

Fundamenty na trhu s plynom sa zatiaľ zásadne nemenia. Stále je ho nedostatok. Veľmi rýchlo sa od začiatku roka vyprázdnili európske zásobníky plynu a spoločne s poklesom ruských dodávok do Európy to spôsobilo jeho nedostatok na európskom trhu. Naďalej prevládajú obavy, či sa stihnú zásobníky dostatočne naplniť pred zimnou sezónou. Tie musia byť naplnené do začiatku budúcej zimy, a preto sa analytici domnievajú, že silný dopyt by mal trvať v priebehu celého roka.

Zdroj: pxe.cz

Vývoj cien ropy

Trh s ropou získava stále väčšiu istotu, že sa dopyt oživuje, pričom silné náznaky prichádzajú z celého sveta, od Spojených štátov po Čínu. Ropu momentálne podporuje aj očakávanie rastu dopytu po pohonných hmotách. Súvisí to s ústupom pandémie a začiatkom letnej dopravnej sezóny, počas ktorej spotreba ropy rastie a tiež štatistika z Číny, ktorá ukázala, že aktivita v čínskych továrňach rástla v máji najrýchlejšie v tomto roku.

Na druhej strane sa na trh dostane väčšie množstvo ropy. Skupina OPEC +, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom, začiatkom júna potvrdila, že plánuje zachovať súčasné tempo postupného zvyšovania ťažby. Skupina sa v apríli rozhodla, že od mája do júla zníži obmedzenie ťažby a vráti na trhy 2,1 milióna barelov ropy denne. Malo by však ísť o posledné navyšovanie ťažby v tomto roku.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien uhlia

Ceny fosílnych palív a teda aj uhlia v uplynulých dvoch mesiacoch s miernymi výkyvmi kontinuálne rástli. Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi zdražovanie uhlia bol rast cien emisných povoleniek v EU a silný čínsky a indický dopyt, ktorý vrcholí pred nástupom letného monzúnu. Naďalej však pokračuje ovplyvňovanie trhu s uhlím čínskou politickou agendou. Koncom minulého roka sa úplne zastavil import z Austrálie a tento bojkot zo strany Číny naďalej pretrváva, čo sprostredkovane ovplyvňuje európske a juhoafrické ceny. Predpokladom pre najbližšie obdobie je, že vysoký, hlavne ázijský, dopyt spolu s blížiacou sa letnou sezónou spojenou s údržbou a odstávkami v rámci ťažobných spoločností a železníc bude naďalej tlačiť cenu uhlia nahor.

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien emisných povoleniek

Zdražovanie povoleniek všeobecne znamená pre európske elektrárne a továrne dodatočné náklady pri spaľovaní fosílnych palív, čo má vplyv okrem iného aj na ceny elektriny. Podľa vyjadrenia analytikov patrí medzi hlavné dôvody rastu cien povoleniek prebytok peňazí na trhu, špekulácie a rastúce ambície Európskej únie o dekarbonizáciu. Nemecká vláda schválila v polovici mája nový plán, podľa ktorého Nemecko dosiahne neutralitu emisií skleníkových plynov v roku 2045, čo je o päť rokov skôr oproti pôvodnému zámeru. Nemecko tak chce v ochrane klímy postupovať rýchlejšie ako celá Európska únia, ktorá s neutralitou počíta v roku 2050. Ďalší vývoj je momentálne veľmi náročné predpovedať. Očakáva sa viacero dôležitých debát na Európskom fóre – chystá sa napríklad revízia systému obchodovania s emisnými povolenkami a takisto je témou zníženie počtu voľne pridelených povoleniek do budúcich rokov. Tieto správy môžu aj naďalej viesť k veľkému kolísaniu cien.

Zdroj: reuters.com