Vývoj cien vybraných komodít

Čo stojí za skokovým rastom cien energie? Aké sú najbližšie vyhliadky? Prinášame vám stručný prehľad vývoja cien komodít na svetových burzách.

Vývoj cien elektriny

Aktuálny skokový rast cien energie má viac dôvodov: od prebudenia ekonomík po pandémii, cez redukované dodávky na trh až po burzové špekulácie. Faktom ale je, že časť cenového rastu ide na vrub rozhodnutia EÚ vsadiť na zelenú energetiku. Keďže sa blíži zimné obdobie, ktoré znamená zvýšenú produkciu a spotrebu energií, hladiny vodných nádrží budú klesať, čo ešte umocňuje aktuálne obavy z možného nedostatku energií a prehĺbenia krízy. Ceny elektriny však predražuje aj nedostatok zemného plynu, ktorý sa tiež postupne prejavuje v celej Európe. Spôsobil ho vysoký dopyt po komodite počas pandémie, z ktorého sa spamätáva napríklad Ázia, USA zasa bojujú so zníženými dodávkami po hurikáne Ida a odmietnutie Ruska zvýšiť dodávky do Európy cez Ukrajinu.

 

Zdroj: eex.de

Vývoj cien plynu

Toky ruského plynu do Európy dosiahli v novembri najnižšiu úroveň za celý tento rok. Dôvodom tejto situácie, ktorá prispela k nárastu cien plynu v Európe, boli obmedzené dodávky cez Bielorusko.

V reakcii na pozastavenie procesu udelenia licencie tranzitnému operátorovi plynovodu Nord Stream 2 sa Gazprom vyjadril, že pracuje na splnení všetkých požiadaviek nemeckých úradov. Nikto však už neočakáva, že by týmto plynovodom začal prúdiť plyn do Nemecka ešte počas tejto zimy.

Predpokladá sa, že Gazprom bude objednávať iba denné kapacity, aby mohol v prípade spustenia Nord Stream 2 hneď prepnúť tok plynu na tento plynovod. Spolu s neistotou ruských dodávok plynu do Európy budú predpovede inklinujúce k nižším teplotám, udržiavať napätie na trhu s plynom počas celej zimy.

 

Zdroj: pxe.cz

Vývoj cien ropy

Ceny ropy sa v súčasnosti výrazne zvyšujú po nedávnom prepade, za ktorým stáli pochybnosti ohľadom účinnosti vakcín proti novému variantu koronavírusu, označovaného ako omikron. Pozornosť trhu sa teraz sústredí na to, ako na hrozbu poklesu dopytu po rope súvisiacej s omikronom zareaguje skupina OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom. Niektorí analytici však predpokladajú, že v januári OPEC+ k zvýšeniu produkcie neprikročí pre obavy, že dopyt po pohonných hmotách zasiahnu kroky na obmedzenie šírenia omikronu.

 

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien uhlia

Koncom 47. týždňa ceny uhlia klesli v dôsledku obáv z nového variantu koronavírusu. Kopírovali tak vývoj na rope a iných komoditách a akciách. Začiatkom ďalšieho týždňa sa uhlie ďalej prepadalo. Dôvodom sú hromadiace sa zásoby v Číne. V posledných týždňoch Čína dokázala zvýšiť svoju ťažbu uhlia na 12 miliónov ton denne. Čínska spotreba totiž klesla kvôli spomaleniu ekonomickej aktivity a aj kvôli rôznym opatreniam obmedzujúcim spotrebu elektriny. Rastie stav zásob uhlia v európskych uhoľných termináloch a zároveň sa zlepší aj jeho preprava do vnútrozemia vďaka rastu vodnej hladiny riek.

 

Zdroj: reuters.com

Vývoj cien emisných povoleniek

Koncom novembra nová nemecká vládna koalícia zverejnila svoje plány pre nové volebné obdobie. Jedným z nich je aj zavedenie minimálnej ceny emisných povoleniek (price floor) na úrovni 60 EUR/t. Hneď po zverejnení vystrelila táto správa ceny EUA na nové historické rekordy. Je pravdou, že takéto nápady sa v minulosti neujali, no keď to do svojho vládneho programu zahrnie najväčší európsky producent emisií, má to svoju váhu. Ďalším rastovým faktorom je vianočná prestávka v aukciách EEX. Posledným aukčným dňom EEX pre EUA bude 20. december. Dovtedy sa v aukciách objaví ešte 34,3 milióna ton EUA. Prvá aukcia budúci rok sa bude konať až 10. januára. Mnohé podniky sa budú vopred zásobovať na toto obdobie, takže možno očakávať rastúci dopyt.

 

Zdroj: reuters.com